Elektronik teraziler çok değişik tip ve kullanım amacına göre üretilebilmektedir. Bazıları yasal düzenlemeler ile belirlenmiştir. Öncelikli olarak buna değinelim.

     Ticaret sanayi bakanlığının teraziler ile ilgili bazı zorunlu kuralları vardır.  Bu kurallar tartı aletleri ile satış yapan karşılığında para alan kimseleri bağlar. Buradan kasıt şudur. Tartılı ürünler son hallerini aldığında bunu tartacak olan terazi ticari onaylı olmalıdır. Örneklerle açıklayalım ....

1 Pazarda yada işletmede satış yapan ve ürün karşılığı para alınan yerlerde,

2 Belirlenmiş ağırlıkta ekmek üreten fırınınlarda

3 Tartılı ambalaj yağ üreten işletmelerde ( numune tartımı zorunluluğu gibi)

4 Marketlerde barkod basan teraziler yada ürün tezgahlarının önündeki müşteri terazilerinde,

5 Kilo ile paketlenen ve çuvalla satılan ürünlerin dolumunda,

6 Kuyumcularda,

7 Eczanelerde

8 Ambalajlı ve tartılı dolum ünitelerinde (deterjan vs) ,  çıkan ürünlerin kontrolu yapılacak tartılarda,

9 Yapılan için ağırlığı karşılığı para alınan işlerde (Elemeciler,Dericiler,Hayvan kesim,) kullanılan tartılarda

10 Mezbahalarda son kullanıcının gördüğü tartılarda 

Gibi sıralayabiliriz. Burada olay şudur. Tartı aleti üretim ile alakasız satılacak ürün ile ilgili ise onaylı olmak zorunludur. 

Gerekmeyenler ile örnek  vermek gerekirse Bir poğaça dükkanı tartılı ürün satmıyor sadece poğaçaya koyacağı unun ve  yağın miktarını ölçmek için tartı kullanıyor ise bunun için ticari onay aranmaz. 

Buna göre eğer yukarıdaki gibi ticari kullanımlarda bulunulacak ise mutlaka onaylı terazi yada baskül alınmalıdır. Her onaylı terazi satışı itibari ile iki yıl onaylı satılır. Üzerindeki yıldan geçerli olmak üzere içinde bulunduğu ve sonraki yılı kapsar . Bir örnekle açıklamaya çalışalım. 

Onaylı Terazi Etiketi

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki örnek terazi etiketinde M18 ibaresi terazinin 2018 onaylı olduğunu belirtmektedir

2018-2019 Geçerlidir. 2020 ocak -şubat aylarında tekrar muayene edilmelidir. Bunun için kullanıcı beyan vermelidir. Aksi taktirde süre geçer ve yapılamaz.

  

 

 

 

 

 

 

Bunda ise etiketin üzerinde alım satımda kullanılamaz yazmaktadır . Aynı zamanda M İbaresi yoktur. Bu terazi ticari işlemlerde kullanılamaz demektir.

Artık geriye satın alıncak terazilerin teknik özelliklerini bilmek kalıyor.  Elektronik tartı aletleri kapasite ve hassasiyet özellikleri ,ebat , kullanım özellikleri göz önünde bulundurarak satın alınmalıdır. Gereğinden fazla yüksek kapasiteli tartı aleti satın almak hassas  tartım yapacak olan kullanıcıların işini zorlaştırır. Buna dikkat etmek gerekir.  Zor şartlarda çalışacak olan tartı aletleri yine buna göre seçilmelidir. 

Örnekle açıklayalım. 

1 Nemli ortamlar ,ıslak zeminler ,asit buharı .

Bu ortamlar elektronik tartı aletlerinin genel düşmanlarıdır. Ya tam sugeçirmez cihaz yada  sugeçirmez çelik loadcell bulunduran tartı aletleri seçilmelidir. Alüminyum loadcell ile üretilmiş bir tartı aleti bu ortamda maksimum 6 ay çalışır. Yine bu ortamlarda membran tuştakımları hızla bozulacaktır. 

Darbe dayanımı

Çuvallama yapan  ,karkas et işi yapan yerler gibi işletmeler her zaman alması gereken kapasitenin bir miktar üzerinde seçim yapmalıdır. Bunlar için tarbe dayanıklı modeller yada burkulmaya dirençli loadceller üretilmiştir. Bunlar kullanılarak üretilmiş tartı aleti  bulabilirseniz tercih edebilirsiniz

Gıda da zorunlu durumlar. 

Bazı gıda işi yapan işletmeler paslanmaz zorunluluğu olabilir. Bu surum varsa alınan cihaz paslanmaz gövdeli olmalıdır.  Balıkçılar ,peynir mandraları vs.

Kuyumcular 

Tüm kuyumcular ticari onaylı hassas terazi almalıdır.  Bu teraziler dışarıdan müdahaleye kapalı olması zorunludur.  

Hayvan üreticileri 

Tüm hayvan çiftliklerinde onaylı tartı aleti kullanımı zorunludur. Bunlar için demir parmaklı kantarlar üretilmiştir. 

Laboratuvarlar için çok önemli iki husus vardır.  Bir defada tartılan ürünün ağırlığı  ne kadar yüksek ise o kadar pahalı bir laboratuvar terazisi almak gerekir. Yine bu dikkate alınırsa her zaman çok para vermeye gerek yoktur.  Piyasada loadcell ile üretilmiş 100 - 500 gr kapasiteli teraziler alınıp kullanılabilir.  Bunlarda son derece hassas çalışabilmektedir.  Gerekmedikçe force magnetic modeller şart değildir. Kapasite yükseldikçe düşünülmelidir. İnternette karşılaştırmalar var . Strain gauge  vs force magnetic diye aratarak incelenebilir.